Emma Davidsson, studie- och yrkesvägledare, ansvarar för yrkes- och branschmässan den 24 februari i Laxå. Foto: Ann-Louise Larsson

Tredje gången gillt för Laxås yrkesmässa

Den 24 februari bjuds grundskoleelever och allmänhet in till bransch- och yrkesmässa i Casselgården i Laxå. Tanken är att visa upp den lokala arbetsmarknadens behov men också andra yrkesmöjligheter för den som vill in på arbetsmarknaden.

– Det är tredje gången vi kör bransch- och yrkesmässa i år och vi har med oss totalt 13 utställare inom allt från kriminalvård och polis till kommunal verksamhet, eget företagande och de gröna näringarna, säger Emma Davidsson, studie- och yrkesvägledare i Laxå kommun och projektledare för mässan.

Under dagen besöks mässan i omgångar av grundskoleelever från årskurserna 4, 7 och 9 och den sista timmen på eftermiddagen släpps allmänheten in.

– Ett jättebra tillfällen för den som söker sommarjobb att knyta kontakter. Det är också en möjlighet att få information om olika yrken och vilken kompetens som krävs om man som vuxen funderar på att byta yrke, fortsätter Emma Davidsson.

Mässan är öppen för allmänheten klockan 15.10-16.30.