Boken "Trackside" finns att köpa i bokhandeln. Kumlasonen Marcus Ericsson skriver om karriären som racingstjärna.
Marcus Ericsson i en dramatiskt rykande uppvisning på Örebro raceway för några år sedan. Foto: Rolf Johnsson
Marcus Ericsson, motorstjärna. Foto: Rolf Johnsson
Örebro raceway. Där fick många chansen att se Marcus på hemmaplan. Historia nu. Foto: Rolf Johnsson
Marcus Ericsson gjorde 97 F1-starter, i Caterham eller Sauber. Foto: Rolf Johnsson

Nya boken avslöjar: Kissade blod – körde ändå

"Min förmåga att inte knäckas tog mig till segern i Indy 500. Men natten efteråt gick det inte att sova. Både känslomässig tyngd och lättnad". Så skriver Marcus Ericsson i den nysläppta boken "Trackside".

Långt ifrån alla trodde på honom. Men i Indy 500 våren 2022, visade han att han kunde, och att han nått den nivå som bråkdelen av de som börjar sin racingkarriär med carting ens kommer i närheten av. Marcus Ericsson vann det största loppet. Hans namn för alltid inskrivet i racinghistorien. Bra jobbat av en grabb från Kumla som en gång började med gocart hemma i Mosås.

Nu har Marcus Ericsson skrivit en bok tillsammans med tv-kommentatorn och F1-experten Janne Blomqvist och producenten Erik Stenborg.

Intressanta inblickar

Läsarna bjuds på mycket inside från racinglivet. Flera saker riktigt överraskande. Som att få förare erkänner att de är sjuka, eller har rejält ont efter en krasch. Förarna vet att om att visar de sig vara veka, så står många på kö och vill ta deras plats.

Marcus Ericsson i en dramatiskt rykande uppvisning på Örebro raceway för några år sedan. Foto: Rolf Johnsson

Marcus Ericsson, motorstjärna. Foto: Rolf Johnsson

Örebro raceway. Där fick många chansen att se Marcus på hemmaplan. Historia nu. Foto: Rolf Johnsson

Marcus Ericsson gjorde 97 F1-starter, i Caterham eller Sauber. Foto: Rolf Johnsson

Efter en dramatisk krasch på tidsträningen inför F1-loppet i Monza 2018 var Marcus Ericsson rejält mörbultad. Men när tävlingsläkaren frågade hur han mådde gav han ett okej som svar. Sedan tog Ericsson mycket diskret kontakt med en privat specialistläkare som undersökte honom, inte minst skallen. Han fick grönt ljus och körde loppet dagen därpå.

Feber, matförgiftning, kissat blod, stressfrakturer, fått dropp… Marcus har kört ändå.

”Hade jag kört om jag inte varit okej? Troligen”, skriver han i boken.

Ett kapitel behandlar också upplevelser och bilder från Örebro raceday 2014 och 2016.