Låt inte Sverige bli som USA

Många svenskar har efter Trumps tillträde upptäckt att USA inte är någon frihetens förkämpe. Det finns en del läxor att lära för att vi inte ska hamna där också.

För det första: Låt inte de rikaste få makt över politiken. Välfärdsoligarker skor sig på skattepengar och fem av åtta partier kunde tänka sig hemliga partibidrag inför förra valet. Det är en risk för demokratin.

För det andra: Stå upp för internationell rätt. Utan Internationella Domstolen och FN så är det fritt fram för skurkar som Putin, Netanyahu och Trump.

För det tredje: Värna yttrandefriheten. Regeringens utredare om bristande vandel har sagt åt de utan medborgarskap att ”vakta sin tunga”. I USA utvisas kritiska demonstranter.

Det finns svenska politiker inspirerade av Trump som väntar på sin chans. Låt oss mota Olle i grind.