Regeringen backar på målsnöret

Några kommentarer från Centerpartiet med anledning av Regeringens och Sverigedemokraternas helomvändning i AR-15 frågan

”Centerpartiet välkomnar att regeringen och Sverigedemokraterna nu ansluter sig till centerpartiets linje vad gäller tvångsinlösen av AR-15. Centerpartiet har fram till i dag varit det enda partiet som var emot tvångsinlösen av AR-15.

Centerpartiet är dock fortfarande det enda partiet som är emot ett förbud av AR-15 vid jakt. I likhet med de flesta jägare ser vi inte att ett förbud löser problemet med de kriminella gängens skjutningar.

Frågan är fortfarande varför en innehavare av ett halvautomatiskt vapen för ändamål sportskytte tycks vara trovärdig i regeringens ögon, men inte en innehavare av samma vapen för ändamål jakt.

Det är som sagt bra att regeringen kommer med detta besked. Men det är samtidigt oerhört tragiskt att regeringen gått så här långt. Man har alltså varit beredd att tvångsinlösa lagligt förvärvad egendom, ett ingrepp i den enskildes sfär som saknar motstycke i modern tid. Att man backar på målsnöret är inte ”att lyssna” som justitieministern påstår. Det är ett bevis på att man INTE har lyssnat hittills och att man tar äganderätten på väldigt lite allvar.

Att dessutom ta pengar från Ukrainastödet för att tvångsinlösa vapen, sen skänka samma vapen till Ukraina, som de inte har efterfrågat är inget annat än omdömeslöst. I Centerpartiets budgetförslag finns inte den transaktionen med. Ukrainastödet ligger fast, och jägarnas lagligt förvärvade vapen likaså. Vi håller inte på med ”Ukrainastödwashing”.”