Anders Lennartsson, kyrkoherde i Svenska kyrkan i Örebro, säger om gåvan:"Det är en stark hälsning, en uppmuntran som visar att vi inte är ensamma. Vi står sida vid sida, i vår stad, i vårt land och ut över vår värld." Foto: Cathrine Gustavsson / Svenska kyrkan

Fredstranor i gåva: ”Visar att vi inte är ensamma”

Svenska kyrkan i Örebro har fått 1000 origami-vikta tranor som en hälsning efter massmordet på Ribergska av en kyrka i Ohio, USA. – Det är en stark hälsning, en uppmuntran som visar att vi inte är ensamma, säger Anders Lennartsson kyrkoherde i Svenska kyrkan, Örebro.

Efter massmordet på Campus Risbergska i Örebro den 4 februari kontaktade Sam Greening, kyrkoherde i Pilgrim Christian Church i Ohio USA , Svenska kyrkan i Örebro och skickade en hälsning med en stor kartong med 1 000 origami-vikta papperstranor berättar Svenska kyrkan i en pressinfo.

Sam Greening skriver: ”Varje trana är en bön om fred. Vår önskan är att dessa fredstranor ska beröra er, att de ska förmedla hopp i förtvivlan och fred i efterdyningarna av skjutningen.”

Pilgrim Christian Church har tidigare upplevt just en skolskjutning och då i samband med detta fått fredstranor skickade till sig, som en tröst i en svår tid.

Om gåvan säger kyrkoherde Anders Lennartsson i Örebro:

– Det är en stark hälsning, en uppmuntran som visar att vi inte är ensamma. Vi står sida vid sida, i vår stad, i vårt land och ut över vår värld.

Nu planerar kyrkan i Örebro för hur och var tranorna ska kunna visas, för att så många örebroare som möjligt ska kunna få uppleva av denna fredshälsning.