Omar Aliedeg och Moayad Aloush besökte platsen för att tända varsitt ljus. Foto: Sofie Isaksson
Justitieminister Gunnar Strömmer, kommunstyrelsens ordförande John Johansson och landshövdning Lena Rådström Baastad tagna av stunden. Foto: Sofie Isaksson
Statsminister Ulf Kristersson och har lagt ned blommor vid minnesplatsen utanför Risbergska skolan. Foto: Sofie Isaksson
Drottning Silvia på väg med blommor till minnesplatsen. Foto: Sofie Isaksson
Blommor och ljus i mängder har samlats under dagen vid Risbergska.
I Hagakyrkan några hundra meter bort står dörrarna öppna och pastor Anna Lena Evehäll tar emot och finns som stöd för den som vill prata eller bara tända ett ljus och ha en stund i stillhet. Foto: Sofie Isaksson

Hela världen sörjer med Örebro

Ett medieuppbåd utan dess like väntade vid Risbergska skolan på onsdagseftermiddagen när kungaparet och regeringsföreträdare hade kommit för att delta i sorgen efter de 11 döda i skolmassakern på tisdagen.

Hela världen sluter upp efter det fruktansvärda dåd som skedde i Örebro på tisdagen då 11 personer dödades och flera skadades allvarligt i en skolskjutning på Risbergska skolans vuxenutbildning.

Medier från hela världen närvarade när kungaparet lade ner blommor på den minnesplats som skapats utanför Risbergska skolan.

Under hela dagen har människor kommit till platsen för att tända ljus, visa sin medkänsla och stötta varandra. En del gråter, andra står sammanbitna och känner in stunden. Det är en otroligt lugn och dämpad stämning trots att så många människor samlats. Alla frågar sig hur kunde det hända? Varför?

En av många politiker som besökte platsen var Andreas Svahn, regionstyrelsens ordförande.

– Jag är här både i mitt uppdrag som politiker men också som medmänniska. Det är fortfarande ofattbart. Vad mer ska man säga? frågar han sig.

Under gårdagen ägnade han en stor del av dagen åt att säkerställa att regionen kunde ställa upp med alla resurser som behövdes för att ta hand om de skadade.

– Man önskar att vi kunnat göra ännu mer, säger han.

Omar Aliedeg och Moayad Aloush besökte platsen för att tända varsitt ljus. Omar studerar på SFI-utbildningen på Risbergska och slutade bara en halvtimma innan dådet. Moayad har tidigare gått på SFI men jobbar nu.

– Jag är ledsen idag över det som har hänt på min gamla skola. Jag förstår inte, säger han.

I Hagakyrkan några hundra meter bort står dörrarna öppna och pastor Anna Lena Evehäll tar emot och finns som stöd för den som vill prata eller bara tända ett ljus och ha en stund i stillhet.

– Vi öppnade i går eftermiddag och hade öppet till 22-tiden. Då kom det ett 30-tal, idag har vi haft ett 20-tal besökare. Många har även velat visa sitt stöd och kommit hit med kaffe och bullar säger hon.

Hagakyrkan håller öppet även imorgon, torsdag, mellan 10 och 16. Det finns ett flertal mötesplatser för anhöriga och sörjande i Örebro.