Att ha hund har blivit en allt dyrare kärlek. En ny undersökning från Hundstallet visar att många hundägare känner av det tuffare ekonomiska läget. En av tre har tvingats vänta med att söka vård för sin hund, nästan en tredjedel har bytt till en billigare försäkring och en fjärdedel har bytt till billigare hundfoder.
När ekonomin pressas blir konsekvenserna tydliga: missade veterinärbesök, billigare foder, nedgraderade försäkringar. Och i värsta fall älskade hundar som måste lämnas bort eller avlivas.
Vi möter allt oftare hundar som kommer in till oss inte för att de inte är älskade, utan för att ägarna inte längre har råd. Och tyvärr är de i sämre skick än tidigare. Det beror inte på brist på kärlek, det beror på brist på kunskap och ekonomiska marginaler.
Undersökningen, som omfattar över 800 hundägare i hela Sverige, visar bland annat att:
• 41 % upplever att det blivit dyrare att ha hund de senaste två åren.
• 33 % har avvaktat med veterinärbesök på grund av ekonomin.
• 29 % har bytt till en billigare djurförsäkring och 24 % till billigare hundfoder.
För att öka kunskapen och förebygga lidande lanserar Hundstallet nu informationskampanjen ”Människans dyraste vän” – en satsning som ska få fler att förstå den verkliga kostnaden innan man blir hundägare. I kampanjen medverkar även Sparekonomen och hundägaren Frida Bratt, som ger konkreta råd om hur man kan planera sin privatekonomi inför ett hundköp.
– Många drar sig för att räkna på kostnaderna eftersom det känns tråkigt i relation till ett så känslomässigt beslut. Men att ha råd med en hund handlar om att ha beredskap för oförutsedda utgifter. Både för hunden och hundägarens skull, säger Frida Bratt, Sparekonom på Nordnet och hundägare.
Vi vill skapa eftertanke innan man skaffar hund. Genom att visa hur mycket en hund faktiskt kostar hoppas vi minska antalet hundar som behöver omplaceras av ekonomiska skäl.
