Ledare: Har partiledardebatterna i tv spelat ut sin roll?

Jag har mött många väljare som särskilt efter den senaste partiledardebatten i SVT (söndagen den 12 oktober) tröttnat på den traditionella formen av svensk tv-debatt. Just den debatten med 8 partiledare blev extra stökig med hetsiga inlägg, avbrutna repliker och ständigt ifrågasatta sakuppgifter.

Visserligen kan en debatt mellan personer med helt olika verklighetsbilder och politiska ideologier bli något stökig och kanske förvirrande för de som lyssnar ute i landet men orsaken till problemen kan också vara debattens former och regler. Går det överhuvudtaget att ha en intressant politisk debatt – eller politiskt samtal – mellan åtta kombattanter där man diskuterar många stora frågor under två timmar?

Varje deltagare vill säkert göra klarläggande formuleringar av sina egna ståndpunkter i varje inlägg och replik – och få tala till punkt. Det verkar orimligt med partiledardebatterna i TV och dess regler och ramar. Samtidigt krävs att debattörerna svarar på debattledarnas och de andra deltagarnas frågor och påståenden. Annars försvinner nerven i debatten.

Jag är övertygad om att man helt behöver göra om evenemanget inför de fortsatta politiska duellerna. Det finns anledning att pröva flera olika former och kanske också använda sig av flera varianter av partiledarframträdanden.

Kanske också testa modeller där andra än partiledarna fyller rutan. Ordförande i riksdagsutskotten, särskilt sakkunniga i varje parti, ungdomsdebattörer, lokala och regionala företrädare med flera borde få chansen att bredda partiernas representanter.

En form av debatt kan vara att enbart låta två ledare/personer debattera mot varandra under en halv/hel timma – tillsammans med en ordförande. Ett eller flera ämnen kan bestämmas i förväg eller helt av deltagarna själva när debatten börjar. En alternativ uppläggning kan vara att låta fyra politiker (två från vardera blocken eller med motstående perspektiv) diskutera en timma med begränsat antal ämnen.

Vad som efter olika praktiska uppläggningar visar sig fungera bäst för både debattdeltagare och de som lyssnar utanför TV-studion kan sedan användas mer flitigt. Huvudsaken är att de aktuella och uttjänta åttapersonersdebatterna pensioneras för alltid.